- Strona główna
- SYSTEMY HYBRYDOWE MITSUBISHI ELECTRIC – PRZEŁOM W KLIMATYZACJI
SYSTEMY HYBRYDOWE MITSUBISHI ELECTRIC – PRZEŁOM W KLIMATYZACJI
SYSTEMY HYBRYDOWE MITSUBISHI ELECTRIC – PRZEŁOM W KLIMATYZACJI
Nowy system Hybrid City Multi (HVRF) jest pierwszym na świecie dwururowym systemem do równoczesnego chłodzenia i grzania z odzyskiem ciepła, który łączy w sobie zalety systemu z bezpośrednim wymiennikiem ciepła i systemu z cyrkulacją wody. Rozwiązanie to oparte jest na agregacie z odzyskiem ciepła City Multi R2 firmy Mitsubishi Electric. Układ składa się z urządzenia zewnętrznego R2 serii City Multi VRF, zaawansowanego technologicznie hybrydowego rozdzielacza HBC, który umożliwia wymianę energii z czynnika chłodniczego do wody jako nośnika ciepła oraz urządzeń wewnętrznych wyposażonych w wymiennik wodny.
Nasza propozycja to ultranowoczesny system klimatyzacji hybrydowej HVRF firmy Mitsubishi Electric będący połączeniem systemu freonowego oraz układu wodnego – podobnego do układu z klimakonwektorami. Jednostki wewnętrzne są jednak zasilane w układzie rozdzielaczowym od hydro-modułów HBC do jednostek wewnętrznych.
Podstawową zaletą jest to, że klimatyzowane pomieszczenie jest wolne od czynnika chłodniczego, ponieważ w układzie od hydro-modułu do jednostek wewnętrznych mamy obieg wodny, znacznie bardziej bezpieczny dla użytkownika. Nie ma zagrożenia rozprzestrzenienia się czynnika chłodniczego w pomieszczeniach, a tym samych możliwości przekroczenia współczynników (Najwyższego Dopuszczalnego Stężanie tej substancji w powietrzu).
System ma pełną funkcjonalność sytemu VRF, łącznie z dostarczanym w komplecie zintegrowanym układem rozliczania energii dla wszystkich użytkowników.
Elegancki, intuicyjny sterownik dotykowy z możliwością sterowania Bluetooth jest dostępny dla naszych klientów w dwóch kolorach – białym i czarnym. Posiada również możliwość wyboru koloru wyświetlacza oraz wgrania dowolnego loga klienta.
Uruchomiliśmy największy system HVRF w Europie.
Ponad 26 letnie doświadczenie tej serii urządzeń pokazuje, że realizacja odzysku energii opartej na systemie dwururowym z wykorzystaniem rozdzielacza BC niesie ze sobą wiele korzyści. Począwszy od montażu, gdzie występuje mniejsza ilość połączeń lutowanych w stosunku do systemów trójrurowych, poprzez przyszłą rozbudowę systemu bez konieczności ingerencji w istniejącą instalację, a kończąc na oszczędnościach finansowych oraz komforcie użytkowania wynikającym z możliwości ustawienia niezależnego trybu pracy grzania lub chłodzenia.
Ważną zaletą systemu jest utrzymanie pełnej funkcjonalności jednostek tak jak w układach VRF tj. sterowniki elektroniczne, z funkcją Bluetooth oraz wbudowana platforma do rozliczania energii poszczególnych użytkowników. W układach centralnego sterowania istnieje możliwość uruchomienia licencji „Maintenance Tool” – umożliwiającej zdalną diagnostykę i monitoring instalacji przez zarządcę oraz serwis.
System VRF 3-rurowy na jednoczesne chłodzenie i grzanie w różnych pomieszczeniach w ramach tego samego systemu. W odróżnieniu od systemu 3-rurowego układ hybrydowy HVRF jest realizowany w układzie 2-rurowym, co w znacznym stopniu ogranicza ilość czynnika chłodniczego w obiekcie. Podczas projektowania budynków typu hotele, biurowce, częstym problemem jest wymóg spełnienia przez proponowany system VRF normy PN-EN378 dbającej o bezpieczeństwo użytkowników i mówiącej o maksymalnej ilości czynnika chłodniczego na metr sześcienny.
W przypadku przekroczenia dopuszczalnej granicy 0.44kg/m3, dotychczasowym rozwiązaniem było zastosowanie agregatów wody lodowej w połączeniu z klimakonwektorami. Skutkowało to rezygnacją z możliwości niezależnego sterownia trybami pracy jednostek wewnętrznych.
System hybrydowy Mitsubishi Electric rozwiązuje tę sytuację poprzez doprowadzenie do pomieszczeń, w których przebywają ludzie, medium chłodzącego lub grzejącego, jakim jest woda. Jednostki wewnętrzne zostały wyposażone w wymienniki wodne zachowując przy tym dotychczasowy wygląd i funkcjonalność. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż instalacja chłodnicza zawierająca czynnik R410A występuje jedynie pomiędzy jednostka zewnętrzną a rozdzielaczem zlokalizowanym w pomieszczeniu technicznym lub korytarzu. Ponadto długość instalacji ma korzystny wpływ na żywotność sprężarki. Nie musi ona wówczas pokonywać oporów przepływu takich jak w tradycyjnej instalacji, której długość może sięgać aż 950 metrów. Należy również pamiętać, iż regulacje ustawy F-gazowej spowodują po 2022 roku stopniowe wycofywanie czynnika R410A.
Japońscy inżynierowie nie zapomnieli o tym, gdyż konstruując obecny rozdzielacz, przystosowali go do pracy z innymi czynnikami chłodniczymi, wśród których można wymienić czynnik R32.
Nasza oferta obejmuje obok urządzeń na czynnik R410A również nowe urządzenia w wersji z czynnikiem R32 spełniającym wymogi dyrektywy F-gazowej również po roku 2022 czyli obowiązującej już za trzy lata.
Proponowany system hybrydowy nie jest wymaga instalacji systemu detekcji czynnika chłodniczego w pomieszczeniach.
Obsługujemy naszych klientów z terenu całej Polski.
Linki do pobrania
Artykuł hybryda Klima Projekt.pdf
HYBRID_VRF_BRO_17.pdf
Mitsubishi HVRF hybryda katalog.pdf